Valitse sivu

Ajankohtaista

Senioreiden aktiivinen kausi 2016

23.12.2016 | Pickala Golf - Blogi

Tänä vuonna senioreita on Pickalan jäsenistä lähes 60%. Ensi vuonna miesten seniori-ikä laskee 55 vuodesta 50:een, jolloin Pickalan senioreita on arviolta reippaasti yli 60% kaikista jäsenistä. Valtaosa pelatuista kierroksista Pickalassa on jo nyt seniorien pelaamia. Kun meitä senioreita on näin suuri osuus pelaajista, olisikin toivottavaa, että voisimme saada äänemme kuuluviin vielä nykyistäkin paremmin pelaamiseen liittyvissä päätöksissä.jaseniston-ikarakenne

Kauden ensimmäinen tapahtuma oli maaliskuun kevättreffit, jossa käytiin läpi tulevan kauden tapahtumat ja kilpailut. Lisäksi mukana oli muutama ajankohtainen, golfiin liittyvä esitys.

Talviharjoittelu sisähallissa Pickala Golf Academyn valmentajien ohjauksessa veti hyvin osallistuja. Toukokuussa oli vuorossa ulkotreeniharjoitukset, jotka keskittyivät lähipeliharjoituksiin.

Kovan suosion saaneessa maanantaisin pelatussa seniorien viikkokilpailussa oli ennätysmäärä osallistujia. Kilpailu pelattiin kolmessa sarjassa, naiset ja kaksi miesten sarjaa. Startteja naistensarjassa kertyi 396, seniormiehet 475 ja veteraanimiehet 533 eli kaikkiaan huikeat 1404 viikkokisastarttia. Kierrosmäärä ylittyi jälleen edelliseen vuoteen verrattuna vaikka pari erittäin sateista maanantaita pudottikin näiden viikkojen osanottajamäärää. Viikkokisoissa pelasi kaikkiaan 118 eri henkilöä. Kilpailujen viikkovoitot jakautuivat hyvin eri osallistujien kesken. Koko kauden aikana viikoittaisia ykköspaikkoja oli jaossa kaikkiaan 66 kpl. Näille ykköspaikoille sijoittui 37 eri henkilöä.

Järjestimme kaksi Open-kisaa kauden aikana. Toukokuussa pelattu Senior Invitational Pairs on kutsuvieraskisa, jossa Pickalalainen kutsuu toisen seuran pelaajan parikseen. Titleist Senior Open kisattiin 19.7. Näiden lisäksi kisailimme viidessä ystävyysottelussa, jotka pelataan vuorovuosin kotiotteluna ja vierasotteluna. Kesäkuussa Pickalassa vieraili Nordcenter ja heinäkuussa Espoon Golf seniorit. Tänä vuonna vuorostamme pelasimme seniorien vierasottelut toukokuussa Rönnäsissä, elokuussa Talissa sekä syyskuussa 4-seuran yhteisottelun, jossa keskenään pelasivat Kurk Golf, Master Golf Club, Pickala Golf ja St. Laurence Golf. Tänä vuonna ottelu pelattiin Master Golfissa.

Seniorien klubimestaruuskilpailuissa oli mukana 80 osanottajaa. Seniorit pelasivat myös reikäpelimestaruuskisat.

Pickala Golf on aktiivisesti osallistunut Uudenmaan alueen ( UAS) golfseurojen väliseen seniorien reikäpeleihin. Alkueräryhmät arvotaan kaksivuotiskaudeksi, joihin kuhunkin kuuluu yleensä 4 seuraa. Vuonna 2015-2016 Pickalan vastustajiksi alkueriin tulivat Kurk, Rönnäs ja Porvoo Golf. Joukkueen muodostaa 2 miestä ja yksi nainen. Alkulohkosta voittaja pääsee välieriin. Pickalan joukkue tuli  alkuerissä jälleen toiseksi, häviten niukasti välieräpaikan vain yhdellä pistellä.

sennut-joukkue-kulta

Seniorien kilpailumenestys 2016
Pickalan seniorit saavuttivat kansallisella tasolla kärkisijoja useissa eri kilpailuissa. Kirkkaimpina tähtinä henkilökohtaisissa kilpailuissa menestyivät Anna-Maria Lehtonen ja Rainer Nyman. Anskun saavutus SM:n kisoissa oli huikea: 3 kultamitalia ja 2 hopeaa. SM kulta seniorit reikäpeli, SM joukkuekulta, SM kulta Mid joukkue, SM hopea seniorit lyöntipeli, SM hopea FSO ( Finnish Senior Open). Seniorinaisten SM kultaa voittaneessa joukkueessa pelasivat Anskun lisäksi Margit Pasanen, Maitta Kotaniemi-Rauramo, Tina-Maria Lehto.

Rainer Nymanin mitalisaalis oli samoin upea, SM joukkuekulta sarjassa M70/75, SM lyöntipeli hopea sarjassa M80, SM lyöntipeli hopea sarjassa M75. SM joukkuekultaa (M70/75) voittaneessa joukkueessa pelasivat Rainer Nyman,Torsti Metsola, Bengt Tuores.

Suomen Cup joukkue sijoittui ESGA:n EM-kilpailussa Belgiassa 6. sijalle, Rainer Nyman pelasi joukkueessa. Lisäksi Rainer palkittiin samassa kilpailussa viimeisen päivän parhaasta pistebogey tuloksesta ( 39 pistettä)!

Seniorimiesten M55 SM-lyöntipelissä Jukka Utriainen sijoittui 4. Sijalle. Sijoitus oli upea erittäin kovatasoisesssa kilpailussa, jääden vain lyönnin pronssisijasta (158 pelaajaa).

Pickalan seniorien reikäpelimestarit vuonna 2016 olivat Margit Pasanen (N50), Jukka Näräkkä (M55), Torsti Metsola (M70). Lyöntipelimestarit löytyvät Pickalan kilpailukalenterista.

 

Suomen Golfsenioreiden kansalliset kilpailut
Suomen Golfseniorit (SGS) järjestää valtakunnallisesti seniorikilpailuja (Toureja) eri ikä- ja tasoitusryhmille.
Sarjoihin pääsee kisailemaan täytettyään 50-vuotta tai täyttäessään 50-vuotta kuluvan vuoden aikana. Näin myös miehet kaudella 2017, jolloin miesten seniorikä laskee 50 vuoteen.

Lisätietoa valtakunnallisista SGS:n kilpailuista ja muusta toiminnasta löytyy osoitteesta: www.suomengolfseniorit.fi.

Kiitämme yhteistyökumppaneitamme ja kilpailujärjestelyissä avustaneita henkilöitä.

Aloitathan valmistautumisen jo vuoden 2017 pelikaudelle!

Senioritoimikunnan kokoonpano 2016: Tellervo Maunuksela ( Puhj.) Marja-Liisa Kauppinen, Marjatta Nummenmaa, Arja Pajari, Timo Heinonen, Seppo Karmano, Raimo Mäkelä

tellervo-maunuksela
Tellervo Maunuksela
Senioritoimikunta

Pickala GolfGolfkuja 502580 Siuntio  |  puh. 0600 550 984 (0,89 €/min + ppm)  |  toimisto@pickalagolf.fi

Pickala Golf
Golfkuja 5
02580 Siuntio

puh. 0600 550 984
(0,89 €/min + ppm)

toimisto@pickalagolf.fi

Pickala Golf