Pickala Golf Club edusti Suomea miesten seurajoukkueiden EM-kilpailuissa Ranskan Bordeaux’ssa. European Men's Club Trophy -kilpailu kokosi yhteen 23 maan mestariseurat tavoittelemaan Euroopan mestaruutta. Pickala saavutti paikkansa kilpailussa voitettuaan elokuussa seurajoukkueiden Suomen mestaruuden.
Kilpailu pelattiin Cabot Bordeaux'n Châteaux-kentällä 54 reiän lyöntipelinä kolmen pelaajan joukkuein. Jokaiselta kierrokselta joukkueen yhteistulokseen laskettiin kahden parhaan pelaajan tulokset.
Pickala hienosti kymmenennelle sijalle
Pickalan joukkue pelasi kolmen kierroksen yhteistuloksen 446 lyöntiä sijoittuen kilpailussa kymmenenneksi.
Pickalan pelaajista parhaasta henkilökohtaisesta yhteistuloksesta vastasi Migel Mutikainen, joka pelasi kierrokset 74, 69 ja 79 lyönnillä. Erityisesti toisen kilpailupäivän upea 69 lyönnin kierros oli hieno onnistuminen haastavissa olosuhteissa.
Väinö Leppäniemi pelasi tasaisen kilpailun kierrostuloksin 76, 76 ja 75. Lionel Mutikaisen kierrokset olivat 76, 78 ja 76 lyöntiä.
Kilpailuolosuhteet olivat haastavat, sillä pelaajat joutuivat kamppailemaan runsaiden sateiden ja erityisesti toisena kilpailupäivänä voimakkaan tuulen kanssa.
Joukkueen kapteeni Väinö Leppäniemi piti EM-kilpailua hienona päätöksenä kilpailukaudelle. Mahdollisuus edustaa Pickalaa kansainvälisellä tasolla ja viettää samalla laatuaikaa seuratovereiden kanssa teki matkasta erityisen mieleenpainuvan.
– Oli hienoa päästä edustamaan Pickalaa ja pelaamaan Euroopan muiden huippuseurojen kanssa. Kilpailu oli todella motivoiva tapa päättää kausi, Leppäniemi kertoo.
Syksyinen ajankohta toi kilpailuun omat haasteensa, mutta kokemuksesta jäi paljon käteen myös tulevaa kautta ajatellen.
– Ajankohta oli haastava, mutta otamme kilpailusta saadut opit mukaan tulevaan. Nyt pidetään muutaman viikon tauko ja suunnataan sitten katseet talviharjoitteluun, Leppäniemi summaa.
Tanskan Smørum Golfklub uusi mestaruutensa
Euroopan mestaruuden voitti tanskalainen Smørum Golfklub, joka puolusti onnistuneesti edellisvuoden mestaruuttaan. Tanskalaisjoukkue pelasi kolmen kierroksen yhteistuloksen seitsemän alle parin ja voitti kilpailun yhdeksän lyönnin erolla.
Hopealle sijoittui Irlannin Warrenpoint Golf Club tuloksella +2 ja pronssille Alankomaiden Eindhovensche Golf tuloksella +7.
Pickalan kymmenes sija Euroopan seurajoukkueiden mestaruuskilpailuissa oli hieno päätös menestyksekkäälle kilpailukaudelle. Seurajoukkueiden Suomen mestaruus ja sen myötä saavutettu EM-kilpailupaikka ovat osoitus Pickalan vahvasta kilpatoiminnasta ja pelaajien pitkäjänteisestä työstä.
Lämpimät onnittelut Lionelille, Migelille ja Väinölle hienosta suorituksesta sekä kiitos Pickalan ja Suomen edustamisesta kansainvälisillä kilpakentillä!